Milli ve ekonomik gelişmemizi engelleyecek siyasi mali ve adli sınırlamalar kabul edilemez


MİSAK-I MİLLİ KARARLARI

Misak-ı Milli kararlarındaki, “Mondros Ateşkes Antlaşması nın imzalandığı sırada işgal edilmemiş bölgeler Türk yurdudur, parçalanamaz. Kars, Ardahan, Batum da gerekirse referanduma gidilecek, ateşkes sırasında hudut içinde ve dışında olan İslam ahalisinin geleceği referandumla belirlenecek, Batı Trakya nın da geleceği referandumla belirlenecektir. İstanbul, Çanakkale Boğazı ve halifenin güvenliği sağlandığı takdirde boğazlardan geçişe izin verilecek, azınlıklara, diğer ülkelerdeki Türk azınlığa tanınan haklar kadar hak tanınacaktır. Son olarak siyasi, mali ve adli gelişmemizi engelleyen sınırlamalar kabul edilmeyecektir” maddelerine de dikkat çekildi.

Bu maddelerle milli hedefleri tanımlayan ilk yazılı metin olan Misak-ı Milli nin bugün dahi aynı önemi taşıdığı belirtildi.

İstiklal Marşı nın, “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda. Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda. Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.” dizelerinin de yer aldığı kısa film, “Tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmet ve minnet ile yad ediyoruz” ifadesiyle sona eriyor.

1. Osmanlı Devleti nin Mondros Ateşkes Antlaşması nın imzalandığı sırada işgal altında bulunan bölgelerin geleceği o bölgelerdeki halkın oylarıyla belirlenecektir. Benim yorumum:

2. Boğazların dünya ticaretine ve ulaşımına açılması hakkında bizimle birlikte ilgili diğer devletlerin oybirliği ile verecekleri kararlar geçerli olacaktır. Benim yorumum:

3. Ülkemizdeki azınlıkların hakları civar ülkelerdeki Müslüman halkın da aynı haklardan yararlanmaları şartıyla kabul edilecektir.

Benim yorumum: 4. Siyasi, adli ve mali gelişmemizi önleyecek sınırlamalar kabul edilmeyecektir.