Deniz Hıyarı Nedir

Deniz Hıyarı Nedir

Özellikle Uzak Doğu mutfağında büyük bir yer tutan bu canlıları biz pek bilmesek de yenen ülkelere ticareti yapılıyor.

Diğer adıyla deniz patlıcanı özellikle Çin mutfağında yeri büyük.

Deniz patlıcanı derisidikenlilerden omurgasız bir çeşit canlıdır. Vücutları, ağızla anüsten geçen eksen istikametinde uzamıştır, sosis veya hıyara benzerler. Ağız ve anüs karşılıklı iki uca yerleşmiştir. Diğer derisidikenlilerden, kutuplar yönünden geçen eksenin uzamasıyla farklılaşmıştır.

Uzak Doğu da yalnızca yemeklerde değil ilaç ve kozmetik sanayisinde de kullanılıyor.

Çin tıbbında yorgunluğa, cinsel hayata ve eklem ağrılarına iyi geldiğini inanılan deniz patlıcanı, aynı zamanda yüksek protein kaynağıdır.

Güneydoğu Asya ve Avustralya sahillerinde yaşayan insanlar, deniz patlıcanını deniz suyunda pişirip, kuruturlar. Yeneceği zaman da tatlı suda kaynatıp, özellikle çorbasını yaparlar. Çok yavaş hareket eden bu hayvanlara, denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanır.

Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve tekrar eski hallerine dönebilirler. Bazı türler kendilerini futbol topu kadar şişirebilir, bazıları ise su püskürterek çakıl taşı gibi görünebilirler!

Deniz patlıcanları genel olarak Hindistan, Fiji, Papua Yeni Gine, Çin ve Japonya gibi bölgelerde çıkarılmaktadır.

Türkiye de ise Ege Denizi civarı Çeşme-Datça Bölgesi nde sıklıkla rastlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kontrollü bir şekilde toplanıp yetiştirilen deniz patlıcanlarının tekil bireyler tarafından toplanması yasak. Çünkü, deniz hıyarları su altındaki yaşam dengesini ciddi şekilde etkiliyor.

Günümüzde ise yoğun talep ve yüksek fiyatlar sebebiyle birçok kişi kaçak deniz patlıcanı avlıyor. Uzak Doğu dan gelen talepler doğrultusunda kaçak olarak deniz patlıcanı avlayan kişilerin yakalanmaları halinde, kanunlara göre yüksek para cezasına çarptırılırlar.

 


 

Deniz hıyarları, derisidikenlilerin Holothuroidea sınıfından omurgasız hayvanlar.

Vücutları, ağızla anüsten geçen eksen istikametinde uzamış olup, sosis veya hıyara benzer. Ağız ve anüs karşılıklı iki uca yerleşmiştir. Diğer derisidikenlilerden, kutuplar yönünden geçen eksenin uzamasıyla farklılaşmıştır. Bu uzama hayvanın yan yatmasına sebep olur. Ağız çevresinde çelenk şeklinde 10-30 kadar duyu, dokunma ve av yakalamaya yarayan tentaküller (dokungaçlar) vardır. Genellikle 3–27 cm boyundadırlar. 60 cm uzunlukta olanları da vardır. 900 kadar türü bilinmektedir.

Denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanır. Ambulakral tüp ayaklarla yavaş hareket ederler. Tüp ayaklarını duyu organı olarak da kullanırlar. Tüp ayakları olmayan deniz hıyarları diplerde U şeklindeki oyuklarda yaşarlar. Solunumları vücut boşluğunda uzanan bir çift suakciğeri veya solunumağacı denen organlarla sağlanır. Kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Yumurtlayarak ürerler, erkek ve dişilerinin şekli birbirine çok benzer. Bazıları hermafrodit (çift cinsiyetli)dir.

Tentakülleriyle yakaladıkları plankton ve çamurlardaki organik maddelerle beslenirler. Çeşitli renklerde veya cam gibi saydam olanları da vardır.

Güneydoğu Asya ve Avustralya sahil insanları deniz hıyarlarını deniz suyunda pişirip, kurutur. Yeneceği zaman tatlı suda kaynatıp, özellikle çorbasını yaparlar.

Tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında etkileyici stratejiler uygularlar. Bazı türler beyaz bir tubül salgılayarak avını hareketsiz bırakabilir. Yerliler bu tubülü sağarak resif ayakkabılar ve sargı bezi yapar.

Diğer etkileyici özelliği ise midelerini anüslerinden çıkarıp, bulunduğu çevreyi toksik bir çorbaya bular. Ortalama bir akvaryum dolusu balığı öldürebilir fakat kendi de ölür.

Bazı türler kendilerini futbol topu kadar şişirebilir, bazıları ise su püskürterek çakıl taşı gibi görünebilir.

En önemli özellikleri ise, vücutlarının her yanındaki yakalama kollajeni adlı yapı sayesinde kendini sıvıya dönüştürme becerileridir. Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve tekrar eski haline dönebilirler.

Rastgele

Güzel Resimli Dua Üç Boyutlu Halı Komik Fıkralar Güven Sözleri Hz. Ebubekir Sözleri Ciddi Sözler