Hz. Muhammed in Bir Kedisi Olduğunu Biliyormuydunuz

Hz. Muhammed in Bir Kedisi Olduğunu Biliyormuydunuz

Hz. Muhammed in Bir Kedisi Olduğunu Biliyormuydunuz (Adı Müezza)

—İslamiyet te kediler "temizlik" ile simgelenmiş ve saygın bir yer edinmiştir. Hz. Muhammed Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin ezilmemesi için başına bir nöbetçi dikip orduyu o kedinin etrafından dolaştırmıştır. Seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuştur. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Müezza nın soyundan geldiği kabul edilir. Peygamberimizin vefatından sonra kediye sahip çıkılmış, onun soyundan gelen kediler korunmuştur.

—Hz.Peygamberimiz kedisi Müezza yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Peygamberimizin giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Peygamberimiz, Müezza yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş.

—Müezza nedir?

Müezza (Muazza)  Arapça izzet ve ikram olunan, saygı ve sevgi gören, itibar edilip ağırlanan Muazzetün (Muazzeh) kelimesinin Türkçeleşmiş halidir ve İslam Peygamberi Hz. Muhammed in kedisinin adıdır. Kısa tüylü, karamel rengi bir habeş kedisi olduğu rivayet edilir.

Rastgele

Tomris Katun Fatih gemileri nereden nereye yürüttü Serim Düğüm Çözüm Nedir Hz.Ali Sözleri Dosta Kapak Sözler Dini Güzel Sözler